м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

За рік ставки оренди офісів знизились мінімум на третину

Ринок офісів в Україні вже рік перебуває в край складному стані. Спад ділової активності і високі ризики для діяльності під час війни призвели до призупинки роботи багатьох орендарів. Як свідчать підрахунки експертів компанії UTG, якщо в січні 2022 року оренда 1м2 офісних площ у Київі на місяць обходилась в класі «А» близько $28,1, у класі «В» – $17,9, а у класі «С» – $11,9 (без урахування ПДВ, OPEX, КП та коефіцієнтів BOMA), то на початок січня 2023 року можна констатувати зниження ставок мінімум на 30% (особливо враховуючи зміни курсу національної валюти щодо долара США).

За словами Костянтина Олійника, керівника Департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG, на ринок офісної нерухомості негативно вплинули такі фактори як: обстріли окупантами енергетичної інфраструктури України, непередбачуваність планових та аварійних відключень електроенергії, зростання вартості енергоносіїв, подорожчання комунальних платежів, а з ними і OPEX. «Також, через зростання вакантності офісних площ та розподілення експлуатаційних платежів на меншу кількість операторів, збільшення вартості обслуговування офісів та їх опалення, можна припустити, що навантаження на орендарів продовжить збільшуватися, а ставки оренди в найближчому майбутньому продовжать своє подальше зниження», – підкреслює експерт.

Але, оскільки ділова активність та затребуваність офісної нерухомості гостро пов’язані із закінченням військових дій, можна оптимістично припустити, що до довоєнних показників ринок повернеться через рік-півтора після завершення війни. Це стане можливим особливо на тлі лояльності міжнародної громадськості до України (особливо при входженні країни до складу ЄС), а також завдяки появи у нас нових європейських організацій, підприємств, брендів, наприклад тих, які закрили офіси, фабрики, заводи, магазини і повністю залишили територію Росії. Все це призведе до швидкого розквіту України зі статусом головного економічного центру пострадянського простору.