м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Статусний і нішевий. Чи є перспективи у сектора клубних будинків? – Commercial Property

В Україні такий формат, як клубні будинки, не настільки поширений, як у США та країнах Європи. На ці об’єкти припадає не більше 5% у загальній структурі пропозиції житлової нерухомості великих українських міст. До того ж, як зізнаються деякі гравці ринку, нині клубний будинок є швидше маркетинговим поняттям, і не всі заявлені проєкти дійсно відповідають вимогам такого формату.

КЛУБНИЙ БУДИНОК: ВИЗНАЧЕННЯ, ВИМОГИ

В Україні наразі відсутні єдині загальноприйняті критерії класифікації житлових будинків на ринку нерухомості, а відтак, як зазначає Олеся Перчак, заступник директора з комерційних питань інвестиційно-будівельної компанії «ОБРІЙ», немає й чіткого визначення такого поняття, як клубний будинок. Тому часом наявна класифікація житла, яка є досить умовною, слугує підставою для приписування з боку девелоперів своїм об’єктам завищеного класу чи додаткового слова «клубний». «Тобто нині це є швидше маркетинговим поняттям, яке використовується винятково для залучення інвесторів до проєкту», – каже Олеся Перчак.

Інші фахівці надають доволі вичерпний перелік характеристик клубних будинків. Це вимоги щодо:

• локації:

 • розташування в районі сформованої престижної забудови, історичному центрі чи культурному районі міста;
 • близькість до паркових зон, водойм, історичних пам’яток;
 • розміщення неподалік міської інфраструктури: ресторанів, музеїв, театрів, галерей, магазинів, ділових центрів тощо;

• будівлі:

 • невелика за площею малоповерхова забудова;
 • до 50 квартир у будинку;
 • індивідуальний проєкт, залучення міжнародних архітектурних бюро;
 • якісні будівельні матеріали;
 • преміальне оздоблення холів і місць загального користування;
 • висота стель 3,2 м і більше;
 • видові характеристики: краєвид із вікна на перспективу міста, парки, пам’ятки архітектури;
 • автоматизоване управління інженерними системами, аварійне постачання;
 • альтернативні джерела енергії, води та тепла;
 • два паркомісця на квартиру;

• безпеки:

 • система контролю доступу, що створює високий рівень безпеки та приватності;
 • огороджена по периметру територія, що охороняється, з цілодобовим відеоспостереженням та контрольною системою допуску; кожного мешканця охорона та персонал будинку мають знати в обличчя.

На думку Олега Перегінця, керівного партнера агенції нерухомості Kiev Standart real estate boutique, ідеальний варіант для клубного будинку – не більше 8 житлових поверхів із 30, а краще з 12-15 квартирами площею 150-200 м2. Водночас на поверсі мають розміщуватися не більше 3-4 апартаментів, іноді це може бути навіть одна квартира. Останні поверхи відводяться під дворівневі пентхауси. Євген Леськів, засновник і керівний партнер девелоперської компанії «КиївБудДевелопмент» (KBD.edtate), уточнює, що, хоча локація клубного будинку передбачає центральне міське розташування, проте такий об’єкт може розташовуватися лише серед низької забудови.

Всі вищезазначені характеристики визначають клас клубного будинку: такі проєкти реалізуються як житло не нижче рівня бізнес, але частіше це преміумсегмент.

Однак все ж головна особливість цього виду житла, як кажуть девелопери та консультанти, – це спільнота, ком’юніті. Тобто цільова аудиторія клубного формату передбачає об’єднання мешканців за певними характеристиками. Це передусім соціальний статус. Також може бути об’єднання за життєвою філософією, цінностями, поглядами, родом діяльності, навіть захопленнями. «У такий спосіб створюється максимально комфортне середовище для проживання мешканців. будинку», – каже Олеся Перчак і зазначає, що з цього погляду в нас немає реалізованих подібних проєктів, на відміну від Великої Британії чи інших країн Європи, а також США, де «клубність» є одним з основних трендів ринку.

ІНФРАСТРУКТУРА

Якщо нині будівництво житла тяжіє до багатофункціональності, наявності різноманітної інфраструктури (для забезпечення різних потреб мешканців, то клубні будинки – навпаки. Хоча вони й пропонують додаткові сервіси, проте, як каже Олеся Перчак, такі об’єкти не можуть похвалитися багатофункціональністю. Причин декілька. Так, і територія забудови, і квадратура самої будівлі не дають змогу розмістити велику кількість додаткових послуг.

З іншого боку, як зазначає Костянтин Олійник, керівник департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG, для клубних будинків характерна мала кількість квартир, а отже й невелика чисельність жителів, відповідно, немає потреби у великій кількості елементів внутрішньої інфраструктури. Олег Перегінець зауважує, що приватність – одна з характеристик клубних будинків. «Тому в таких об’єктах і мови не може бути про комерційні приміщення, орієнтовані на зовнішнього споживача», – каже він.

Однак клубні будинки все ж таки мають містити певні інфраструктурні елементи. Серед необхідних складників – паркінг, розрахований на автомобілі бізнес- і преміумкласу, а нині ще й із зарядками для електрокарів, просторе лобі, рецепція і консьєрж-сервіс. До цього переліку Олег Перегінець додає клубну кімнату, яка стане місцем для зустрічей і проведення переговорів, і простір для водіїв та охорони з душем і зоною для паління, фітнес-клуб. Також у такому проекті можна передбачити щось ексклюзивне, наприклад, винний льох. Про унікальність говорить й Олександр Островський, співзасновник девелоперської компанії ІЕМ Оеуеіортепі.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №9(217) вересень 2021.