м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Відкривати не запускати– де девелоперу ставити кому?

У період нестабільності та невизначеності у всіх операторів на ринку комерційної нерухомості України виникає маса проблем і питань, що стосуються можливостей для виживання бізнесу в умовах, що склалися. Це стосується як відкритих ТЦ так і тих, що будуються. Так, на початку 2022 року близько 20 торгових центрів анонсували своє близьке відкриття. Наприклад, у Києві готувались відкрити свої двері три ТРЦ, ще по три в Одесі і області та Хмельницькому і області, а також по одному у Харкові, Івано-Франківську, Львові, Тернополі, Рівному, Ужгороді та Житомирі. Можливо так і було б, якби не війна. По факту у минулому році відкрились лише дев’ять  торговельних центрів Pannonia в Ужгороді, «Майдан» у Червонограді Львівської області та Fabrik у Львові, ТОЦ Lake Plaza Київ, ТРЦ Happy Mall  -Рівне, ТЦ Епіцентр – Львівська область.

Решта, які навіть вже були готові до запуску, перенесли дату відкриття. Таке відтермінування має логічне пояснення. «Серед ризиків запуску ТРЦ в сьогоднішніх умовах перш за все стоїть можливість ракетних ударів і руйнувань через військові дії. Потім треба урахувати роботу практично з мінімальними орендними доходами, оскільки практично всі ТРЦ, окрім хіба що тих, що розташовані в західній частині країни, через міграцію населення недорахувалися більшу частину своїх відвідувачів», – відзначає директор компанії UTG Евгенія Локтіонова.

Але в той самий час, за словами керівника UTG, навіть в умовах воєнних дій на тих територіях, де немає гарячої фази та ризику для життя відвідувачів та співробітників, необхідно відкривати ТРЦ – особливо це стосується західних регіонів нашої країни. «Тому є безліч причин як суто економічного, так і соціального характеру. У разі простою девелопер так чи інакше несе витрати на утримання об’єкта, не кажучи вже про необхідність погашення відсотків за кредитами, якщо були використані позикові кошти», – підкреслює Евгенія Локтіонова.

Тому, попри скрутний стан, в Україні будуть відкриватись нові ТРЦ. Так у квітні поточного року планується до запуску ТЦ «Одіс» у Ізмаїлі. Арендна площа нового ТЦ складає 2 000 м2, загальна – 2 500 м2. А ось наприкінці 2023 року мають наміри запустити ТРЦ Pokrovsky у Ізмаїлі (GLA 4500 м2, GBA 5300 м2), та масштабний проект ТРЦ Planeta Mall у Харкові (GLA 70 000 м2, GBA 110 000 м2). При цьому на наступний 2024 рік перенесено відкриття ТРЦ White Lines у Києві (GLA 27 000 м2, GBA 40 000 м2). Більш детальний список відкритих та запланованих ТРЦ – у таблиці.

На жаль, як показує нинішня ситуація, найближчим часом через активність бойових дій запусків нових ТРЦ не варто чекати у Східному та Північно-Східному регіонах країни. Зрозуміло, що девелопери не мають можливості щось планувати, якщо кожного дня міста можуть бути під обстрілами та загрозою ракетних атак. Тому розвиток у секторі торгової нерухомості співвідноситься з картою бойових дій. Але після закінчення військових дій наша країна має швидко відродитися та стати ще кращою. «Для цього потрібно вирішити безліч питань, пов’язаних з інфраструктурою, і одним із важливих серед них буде відновлення та подальший розвиток торгівельної нерухомості України, – підкреслює Євгенія Локтіонова.