м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Компенсація вартості втраченої житлової та нежитлової нерухомості – поради юриста

Повномасштабна війна проти України і масові руйнування призвели до необхідності після закінчення агресії вирішення багатьох питань. На думку директора юридичного департаменту компанії UTG Дмитра Уманця, першочерговим у цьому списку стане питання відновлення житлової та нежитлової нерухомості. Тому сьогодні набула особливої ​​актуальності розробка та впровадження механізмів здійснення компенсації вартості втраченого рухомого та нерухомого майна. «Враховуючи наявність законопроектів, які по-новому регулюють порядок та питання компенсації, а також чинний механізм подачі заявки про зруйноване та пошкоджене нерухоме майно через застосунок «Дія», можно наполегливо рекомендувати вже зараз подавати заявки у застосунку «Дія» та дочекатись прийняття нових законів і, відповідно до встановлених ними правил, пройти процедуру, необхідну для отримання компенсацій», – підкреслює Дмитро Уманець.

За словами експерта, Постановою Кабінету Міністрів України вже затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії РФ (№ 326 від 20.03.22 р.). Окрім цього КМУ визначив Порядок
подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ (№ 380 від 26.03.22 р.)
.  Згідно документу, «знищеним» вважається таке нерухоме майно: об’єкти нерухомого майна, які стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, та відновлення яких шляхом ремонту чи реконструкції не є можливим або є економічно недоцільним. А «пошкодженим» вважається таке нерухоме майно – об’єкти нерухомого майна, які пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, та можуть бути відновлені шляхом ремонту чи реконструкції. При цьому право на подачу інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно надано юридичним особам, які є:

– власниками (балансоутримувачами) відповідного нерухомого майна або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва, або за якими таке майно (об’єкти будівництва) закріплено на праві господарського відання чи праві оперативного управління;

– особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності).

Для забезпечення збору, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно створюється Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ. Держателем такого Реєстру є Мінінфраструктури України.

Окрім Постанов, за словами експерта, вже прийнято за основу (у першому читанні) проект Закону України про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ, який розроблено з метою надання відшкодування за пошкоджене або зруйноване житло та окремі категорії об’єктів нерухомого майна, а також збору інформації для майбутніх позовів держави Україна до Російської Федерації (реєстраційний № 7198 від 24.03.22 р.). Як зазначено в Пояснювальній записці до законопроекту, його розроблено з метою визначення правових та організаційних засад надання державою компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ з дня набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні». Згідно законопроекту, право на компенсацію матимуть громадяни України, які є:

  • власниками пошкодженого та/або зруйнованого житла;
  • інвесторами у житлове будівництво, якщо вони отримали право на виконання будівельних робіт, але не ввели будівлю в експлуатацію;
  • членами житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру чи інше приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
  • а також спадкоємці осіб усіх зазначених вище категорій.

Щодо строку подачі заяви на компенсацію, то наразі законопроектом встановлений строк – протягом всього військового стану та 90 днів після його закінчення.

«На жаль, поки що в парламенті виключили з процесу компенсації юридичних осіб, у результаті чого всю комерційну та промислову нерухомість із даного законопроекту було прибрано, – підкреслює юрист. – Тому, наразі, відкритим залишається питання компенсації власникам нежитлового нерухомого майна (комерційної нерухомості, у тому числі торговельно – розважальних центрів) та компенсації юридичним особам. Але з метою захисту порушених прав та законних інтересів справедливо було б включити до переліку об’єктів, за пошкодження та/або знищення яких передбачено здійснення компенсації, власників об’єктів комерційної нерухомості (фізичних та юридичних осіб), які вносять свій вагомий вклад у відбудову та розвиток економіки України та створюють робочі місця зі стабільною заробітною платою. А задля уникнення можливих зловживань та маніпуляцій при здійсненні оцінки та проведенні відшкодувань вартості нанесеної шкоди об’єктам житлової та комерційної нерухомості державні органи мають залучати експертів – суб’єктів оціночної діяльності та професійних консультантів у сфері нерухомості, які мають значний досвід роботи та бездоганну репутацію на ринку нерухомості.