м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Хто врятував українську економіку у 2020 році

Торгівля, будівництво та телекомунікації спрацювали в «плюс» і збільшили свій внесок у ВВП країни. Чимало й інших несподіванок під Новий рік піднесла економічна статистика та свідчення топучасників.

ПОКАЗНИКИ РЕГІСТРАТОРА

Внутрішня торгівля суттєво притримала вітчизняну економіку від стрімкого падіння впродовж кризового 2020 року. ВВП України впав би за поточний рік не на 4-5%, як зараз прогнозують економісти, а значно нижче.

Якби не енергійне зростання валового внутрішнього продукту в цій галузі, сукупний ВВП країни впав би у набагато глибшу яму. Україна мала би не скромні 2,87 трлн грн ВВП за перші три квартали поточного року, а значно жалюгіднішу вартість національного продукту.

Саме оптова та роздрібна торгівля стала абсолютним лідером зі збільшення свого внеску у загальний ВВП країни у 2020 році. За підсумками січня-вересня ця галузь одноосібно, всупереч кризі в економіці, сформувала на 22 млрд грн більше валового продукту, аніж за аналогічний попередній період (у порівняних цінах, за даними Держстату).

Торговий обіг у деяких роздрібних мережах, розповідають топменеджери, зріс за цей рік на 15-20%.

У незначний «плюс» спрацювала також трійця інших, поки що менш динамічних локомотивів вітчизняної економіки. Ними, за попередніми підрахунками, стали будівництво, телекомунікації та сектор управління та оборони. Вартість товарів та послуг, вироблених у цих галузях, теж зросла за три квартали. Але «подорожчання» тут – суттєво менше. Втрьох вони внесли до ВВП країни на 14 млрд грн більше продукту, ніж за попередні січень-вересень.

І все це – на тлі падіння ВВП України за три квартали 2020 року на 107 млрд грн (проти відповідного показника минулого року, у порівняних цінах).

Адже більшість інших галузей економіки якщо і не опинилися на дні економічної ями, то просто не спромоглися помітно покращити свою продуктивність у рік подвійної кризи – економічної та пандемійної.

Хоча слід відзначити, що й посеред тих галузей, які трохи пригальмували в кризу, у другому півріччі почала вирізнятися ще одна група потенційних лідерів. Останнім часом непогану квартальну динаміку демонструють, зокрема, нерухомість, електроенергетика та добувна промисловість. Перша, за підсумками липня-вересня, зросла на 4%, а дві інші вже практично вийшли на минулорічні показники.

Несправедливо було б не відзначити також ту роль, яку відіграють потужні переробна промисловість і сільське господарство. Вони і нинішнього року роблять величезний внесок за розмірами у виробництво національного продукту.

Зокрема, у третьому кварталі 2020 року аграрії з переробниками сформували понад 23% ВВП країни. А, власне, обертів вони здатні швидко додати та приєднатися до когорти рятівників вітчизни.

Економіка України виявилася більш стійкою до кризи, ніж очікувалося на початку пандемії COVID-19, зазначають у Нацбанку. Основними чинниками її задовільної живучості вважають стійкість споживчого попиту в країні та сприятливу зовнішню цінову кон’юнктуру.

СВІДЧЕННЯ УЧАСНИКІВ

Найдостовірніший підсумок року можуть підвести лише реальні суб’єкти, герої подій. Особливо, коли вони уособлюють лідерів економічного розвитку. А енергійних підприємців та потужних компаній, яким вдалося покращити свої показники в декілька разів і значно перевершити галузеві досягнення, рік виявив чимало.

КОСТЯНТИН ОЛІЙНИК, КЕРІВНИК ДЕПАРТАМЕНТУ СТРАТЕГІЧНОГО КОНСАЛТИНГУ UTG

В структурі зайнятості населення за видами економічної діяльності в топ-5 галузей входять торгівля, сільське господарство, промисловість, освіта та логістика. Саме ці сфери, на мою думку, і були локомотивами української економіки в 2020 році.

За підсумками 11 місяців нинішнього року роздрібна торгівля демонструє зростання, незважаючи на вимушений карантин і закриття магазинів одягу та взуття в березні-травні.

Істотно змінилася структура продажів, значення середнього чека за підсумками року збільшилося. Зросли витрати на ремонт і будівельні матеріали, покупку меблів, товарів для дому та великої побутової техніки, на організацію домашніх офісів (комп’ютери та периферію), величезні витрати також на медицину та фармацевтичні товари.

За рівнем насиченості торговельними площами, наприклад, Київ уже обійшов головні торгові столиці СНД і низку міст Східної Європи. А за кількістю договорів купівлі-продажу квартир та індивідуальних житлових будинків у столичному регіоні прогнозуємо встановлення в 2020 році нових абсолютних рекордів – 42,6 тис. договорів у Києві та 23,3 тис. – у Київській області.

 

Источник: The Page