м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Вижити в локдаун: у Києві з’явився стійкий до коронакризи формат ТЦ

У Києві активно розвивається один із найпопулярніших форматів торгової нерухомості — районні та регіональні ТЦ. На переконання експертів, цей формат набагато стійкіший до локдаунів та інших карантинних обмежень, на відміну від моллів, розташованих здебільшого на околицях, які суттєво просідають у товарообігу під час обмежень. Зниження відвідуваності торгово-розважальних центрів і падіння купівельної спроможності українців призвели до обвалу орендних ставок у ТРЦ від 5 до 30%.

Це об’єкти невеликої площі (15 — 25 тисяч м2), розташовані в пішохідній доступності у велелюдних мікрорайонах, які пропонують мінімальний асортимент товарів повсякденного попиту. Окрім супермаркету, там буде обов’язково аптека, оптика, на додачу можуть бути невелика торговельна галерея з електронікою, дитячими товарами, один-два варіанти розваг.

Як зазначила в коментарі The Page директор компанії UTG Євгенія Локтіонова, саме такий формат ТЦ майже не постраждав під час карантину, а, навпаки, набирає обертів у столиці та приміській зоні. У найближчі 2-3 роки таких магазинів у столиці стане набагато більше.

За словами експертки, прикладами такого формату можуть бути класичні районні ТЦ — Smart Plaza Polytech у Києві або S) Mall у Вінниці.

Нині в столиці працюють 8 ТРЦ регіонального формату (беручи до уваги Resrublika, яка відкриється наступного тижня) загальною площею 779 381 м2, 26 окружних сумарною площею 596 460 м2, а також 28 районного формату площею 184 119 м2.

2021 року відкрилися ТРЦ Respublika Park із 135 тис. м2 орендних площ (GLA), районні XiT Mall (GLA — 600 м2), Black One (GLA — 2500 м2), ТОЦ «Харківський» (метро «Харківська»; GLA приблизно 2500 м2), NOVUS E40 (просп. Перемоги, 134/1; GLA — 9600 м2).

У Smart Plaza Polytech, наприклад, представлені продуктовий супермаркет, кінотеатр, «Нова Пошта» та Rozetka, хімчистка, банки, популярні міжнародні універмаги Pull&Bear, Bershka, оператори електроніки. Підібраний якісний склад орендарів дав змогу зберегти нульову вакантність Smart Plaza Polytech навіть у карантинний час.

Зазвичай районні ТЦ з’являються на житлових масивах; це магазини пішої доступності зі зручним набором послуг.

«Цей ТЦ стійкий до коронакризи, адже він біля дому й покупець не залежить від транспорту. Це забезпечує йому постійний потік людей. Крім того, у ньому є все потрібне для повсякденного життя. Якщо людині чогось бракуватиме, зазвичай формат передбачає можливість доставлення — поштомати «Нової пошти», Jastin, щоб було зручно по дорозі забрати посилки біля дому», — пояснила експертка.

За словами керівника департаменту стратегічного консалтингу UTG Костянтина Олійника, сьогодні такі магазини одразу проєктуються в кожному новому житловому комплексі столиці, а також у передмісті. Окрім того, такому формату найлегше буде проникати в регіони, особливо в нових ЖК.

«Районні ТЦ також почали з’являтися в котеджних містечкахдовкола Києва, які тепер формуються і нарощують обсяги. Раніше містечка прив’язувалися до інфраструктури найближчих райцентрів. Але пандемія сформувала новий запит на торгові площі», — зазначив Костянтин Олійник.

Джерело: https://thepage.ua/ua/real-estate/taki-magazini-ne-strazhdatimut-navit-vid-loklaunu