м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Реконструкція історичного центру як тренд

Створення нових об’єктів нерухомості в історичних центрах міст завжди викликає масу суперечок і протиріч. За словами провідного архітектора компанії UTG Максима Сінуліна, у архітекторів часто стоїть складне завдання у вирішенні питання «Нове будівництво або реконструкція», як вписати об’єкт в існуюче міське середовище, створити його власну естетику, а також відповідати тенденціям сучасного ринку і врахувати побажання девелопера.

«Зберегти історичну цінність», – саме на цьому наполягає Максим Сінулін. Такого принципу дотримуються фахівці компанії UTG при створенні концепцій, за останній рік подібні проекти були зроблені в історичних районах Києва, Одеси, Вінниці та Ізмаїла. Після ретельного вивчення місцевості, визначення образу локації в свідомості жителів, аналізу тенденцій, архітектори UTG переходять до роботи над концепцією. За словами Максима Сінуліна, реконструкція – в першу чергу, це більш екологічне рішення, ніж нове будівництво.

На жаль, міська влада і девелопери часто вирішують проблему зі старими будівлями радикально: їх просто зносять. Однак трапляються випадки вдалої інтеграції історичної забудови, ініційовані адміністрацією міста. Серед них – будівля військово-історичного музею в Дрездені. Воно було побудовано в 70-х роках XIX століття, але концептуально перетворилося в 2011-му. Переможцем архітектурного конкурсу став американський архітектор Даніель Лібескінд, який запропонував проект в стилі деконструктивізму.

Збереження первісного вигляду може стати основою концепції для різних типів нерухомості в історичних місцях. Компанія А-Development на місці заводу «Арсенал» створили функціональний соціальний простір A-STATION. У спорудах середини XIX-початку XX століття розмістилися Creative States, Kyiv Food Market, Освіторія і Фудзони, серед яких облаштований затишний зелений дворик. Зовні будівля з жовтої цегли переносить відвідувачів до витоків.

Якщо мова йде про створення нового об’єкта, то тут важливо знайти баланс між сучасністю та історією. «Будь-яка фальсифікація старовини буде сприйматися як підробка і прикрий збій в архітектурі», – коментує Максим Сінулін. Лаконічна сучасна будівля може бути вміло вписано в історичне середовище. Для цього масштаб і деталі будівлі повинні бути порівнянні з сусідніми спорудами.

Наприклад, минулого року в центрі міста Зинген (Німеччина) був відкритий триповерховий ТРЦ Cano, площею 16 000 м2. Компанія ECE реалізувала сучасну і вишукану концепцію зі збалансованою архітектурою на головній торговій вулиці, навпроти центрального вокзалу. Форма і вираз ландшафту, а також регіональні особливості відображені в архітектурі і дизайні центру.

Зі схожим завданням впоралася компанія UTG, розробивши концепцію для нового ТРЦ Atrium в Ужгороді. «Як і в Європі, до нас прийшла тенденція “urban density” – ущільнення забудови центру, відновлення і заповнення всіх старих занедбаних будівель», – уточнює архітектор. ТРЦ Atrium, загальною площею 8 000 м2, успішно реалізується в центральній історичній частині міста. Головний фасад відповідає висоті вулиці, а розбивка вікон повторює ритміку і масштабність сусідніх історичних будівель. Це робить архітектуру ТРЦ гармонійною, доповнює загальну композицію центральних вулиць.

 

«Якісні і актуальні об’єкти можуть і повинні покращувати історичний образ міста. Такі зміни дають початок неймовірній синергії, творчим просторам і новій історії», – підсумовує провідний архітектор компанії UTG Максим Сінулін.