м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Зростання вакантності ТРЦ – вплив об’єктивних факторів

Наприкінці червня компанія UTG провела zoom-конференцію та представила аналітику ситуації на ринку торгової нерухомості України. За даними експертів компанії, вторгнення РФ негативно позначилося не тільки на загальному товарообігу, який скоротився на 25% у національній та понад 29% у міжнародній валюті, а і на вакантності ТРЦ. Так, згідно підрахунками експертів, середньозважена вакантність у торгових центрах Києва склала близько 19%. При цьому найбільший ріст показника спостерігається у регіональних об’єктах, де вакантність становить 24%, на другому місці – окружні ТРЦ, у яких кількість пустих приміщень становить близько 22%.

Основною причиною, що викликала стрімку появу вільних площ у галереях, на думку експертів UTG, є зміна споживчих настроїв: з початком вторгнення у українців виникло відторгнення до товарів агресора. Тому російські рітейлери залишають країну і у ТРЦ утворюються великі вакантні плями, які можуть досягати 20-25% від площі торгової галереї тому що багато російських рітейлерів займали великоформатні магазини. Тобто практично чверть ТРЦ залишається порожньою, незважаючи на те, що раніше це були найкращі та успішні об’єкти і вони активно користувалися інтересом у російських мереж.  Але поки що в українських мережах немає запитів, щоб поглинути такі площі і тим самим знизити вплив на вакантність.

Крім того, за даними експертів UTG, на ранку спостерігається коли практично всі міжнародні оператори все ще закриті. Тим самим вони не впливають на зростання товарообігу та не виконують якірну функцію, допомагачі синергією іншим магазинам. Окрім цього мережі, у яких раніше були недохідні точки, які тягнули і покривали витрати за рахунок інших успішніших об’єктів, то тепер рітейлери починають активно оптимізуватися: закривати малоприбуткові та збиткові магазини, концентруючі свою увагу на успішних. Зростанню вакантності сприяють проблеми з логістикою у міжнародних операторів (зараз досить складно привозити товари в Україну), а також складнощі із виведенням валюти з країни. Все це призводить до уповільнення експансії або навіть до зупинки інвестицій.

Ще однією проблемою, пов’язаною з якірними орендарями є «напівнепритомність» після ковідних обмежень таких якорів як фінес клуби та дитячі розважальні центри, кінотеатри та інші різноманітні розваги. Вони не встигли відійти від вимушеного закриття у попередні два роки. І зараз ці ператори знову потрапили у новий виток обмежень своєї діяльності. На жаль, о до таких якірних орендарів у найближчій перспективі все буде досить складно.

Зважаючи на все вище перераховане, аналітики прогнозують, що вакантність у ТРУ найближчим часом навряд чи вдасться знизити. Проте у майбутньому так чи інакше в Україну поступово будуть приходити нові бренди, які допоможуть заповнити галереї як це було у 2014 році. Тоді також стався відтік першої хвилі російських брендів, а в країну активно почали заходити турецькі та польські мережі. Саме за рахунок їхньої популярності серед населення та великих форматів вдалося заповнити торгові об’єкти.