м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Вже треба думати про відновлення десятків пошкоджених ТРЦ

25 травня був практично зруйнований ще один український торгово-розважальний центр. Запоріжський ТРЦ «Аврора» став двадцятим за рахунком серед інших постраждалих об’єктів. «При цьому йдеться не лише про знищення нерухомості, а й про збитки від припинення діяльності. Торговельна нерухомість стала одним із найбільш постраждалих видів бізнесу, зазнавших значних втрат через війну. Тому вже всім постраждалим ТРЦ необхідно виконати низку дій, щоб у майбутньому отримати компенсацію для відновлення після завершення бойових дій», – відзначає директор компанії UTG Євгенія Локтіонова.

За попередніми оцінками, щоб відновити зруйновані торгові центри, знищені російським вторгненням, потрібні сотні мільйонів доларів та чіткі механізми надходження коштів. На сьогодні на розгляді у ВРУ перебуває 7198 про державну реєстрацію збитків, завданих внаслідок збройної агресії. В цьому законопроєкті прописаний механізм подачі заявки та документальної фіксації пошкодження або знищення майна поки що для фізосіб, а для нежитлової та комерційної нерухомості компенсації ще не передбачені. Тому, як відзначає Євгенія Локтіонова, вже зараз треба починати розробляти механізми компенсації та відновлення зруйнованих ТРЦ, і експерти UTG зараз приймають у цьому процесі активну участь. Так, сьогодні всім постраждалим ТРЦ необхідно виконати низку дій, щоб отримати компенсацію на відновлення після завершення бойових дій. І насамперед необхідно зафіксувати пошкодження. «У квітні 2022 року були внесені зміни до «Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва», затвердженого Постановою КМУ від 12 квітня 2017 р. № 257. Ці зміни вказують на можливість проведення обстеження пошкодженого об’єкта внаслідок воєнних дій за рішенням його власника або управителя, а також за рішенням органів місцевого самоврядування чи військовими адміністраціями. Проведення обстеження забезпечується власником або управителем чи уповноваженим органом шляхом залучення фахівців, що мають відповідну кваліфікацію. Це можуть бути або кваліфіковані виконавці, які пройшли професійну атестацію, або відповідні організації, у складі яких є такі виконавці, – розповідає юрист компанії UTG Дмитро Уманець. – Обстеження пошкоджених об’єктів може здійснюватися в умовах дії на території України правового режиму воєнного стану та протягом 90 календарних днів після його припинення або скасування. При цьому в разі виявлення дефектів, пошкоджень і деформацій у процесі поточного огляду та технічного обслуговування об’єкта необхідно прийняти рішення про:

подальшу експлуатацію (у т. ч. відновлення шляхом капітального ремонту, реконструкції, реставрації);

демонтаж у зв’язку з пошкодженням об’єкта внаслідок позапроєктних впливів (пожежі, стихійного лиха, аварії, воєнних дій або терористичних актів). За результатами обстеження для перевірки технічного стану об’єкта має бути складаний Звіт».

Якщо ви не можете  звернутись за проведенням обстеження в Порядку №257 (ведення бойових дій, тимчасова окупація тощо), за порадою юриста, можна пускати у хід всі діючі механізми та технічні засоби: фото та відеозйомку, складати акти органів державної влади (зокрема, Нацполіції чи ДСНС щодо факту пожежі чи інших руйнувань, якщо відповідні органи викликались на місце події та фіксували їх). Також варто звернути увагу й на такі можливості як складення актів огляду майна комісією компанії у довільній формі. При цьому можна скористатись  національним стандартом ДСТУ-Н Б В.1.2-18:2016 «Настанова щодо обстеження будівель і споруд для визначення та оцінки їх технічного стану».