м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

У Польщі відкривається 19-й ритейл-парк від Trei: чому цей формат слабо розвинений в Україні

Trei Real Estate GmbH (Trei), міжнародний девелопер житлової та торговельної нерухомості, відкриває 19-й ритейл-парк під брендом Vendo Park в Польщі. Провідний архітектор UTG Максим Сінулін коментує: «Формат ритейл-парків сьогодні є найактивнішим типом торгової нерухомості, що формується в Європі. На жаль, в Україні такий тренд не спостерігається і на це впливає ряд важливих факторів».
За даними Across magazine, 19-й ритейл-парк Trei знаходиться в Ченстохові Сілезького воєводства на півдні Польщі (населення близько 230 000 жителів, це друге за величиною місто Сілезії). Він знаходиться приблизно в трьох годинах їзди на автомобілі на північний захід від Варшави на річці Варта. Новий Vendo Park – це один з найбільших торгових центрів в портфелі Trei, він має орендовану площу близько 8 200 квадратних метрів і базу орендарів з 13 роздрібних торговців. Сума інвестицій Trei становить близько 11,9 мільйона євро.
Пепейн Моршейс, генеральний директор Trei Real Estate, прокоментував відкриття: «Ритейл-парк в Ченстохові є одним з наших найбільших інвестицій в торговельну нерухомість в Польщі і являє собою кращий для нас формат ритейл-парків. Завдяки своїм розмірам, він пропонує широкий спектр продуктів, заснований на реальних потребах місцевого населення і задовольняє регіональний попит. Це вже четвертий Vendo Park, який нам вдалося відкрити в Польщі в цьому році. Ще три плануються до кінця року».
Крім торгових площ, новий Vendo Park пропонує 160 паркомісць. Орендна площа майже повністю зайнята. Серед 13 орендарів – Kik, TEDi (текстиль і предмети інтер’єру), Maxi Zoo (товари для тварин), Dealz (дисконтний магазин), Rossmann (аптека) і Pepco (текстиль і предмети інтер’єру) та інші. На додаток до Vendo Park, Trei побудував під’їзну дорогу, яка включає пішохідну і велосипедну доріжки. Також компанія побудувала ще один будинок для бакалії Lidl, яке займає 1960 квадратних метрів загальної площі, що орендується на земельній ділянці загальною площею 22900 квадратних метрів.
На сьогодні Trei має в своєму портфелі 29 парків Vendo Park, з яких 19 знаходяться в Польщі. Наступні ритейл-парки, розташовані в Зелонці, Лукові і Владиславово, ще не відкрилися в цьому році. Довгострокова мета – завершити будівництво 50 або більше активів протягом наступних трьох років.

Що з форматом ритейл-парків в Україні
Провідний архітектор UTG Максим Сінулін коментує: «Формат ритейл-парків сьогодні є найактивнішим типом торгової нерухомості, що формується в Європі. На жаль, в Україні такий тренд не спостерігається».
За його словами, в країні функціонує тільки один Рітейл Парк Петрівка в Києві, відкритий в 2018 році. Також Максим Сінулін підкреслює: «Близько 10-12% концепцій, що розробляє департамент консалтингу в компанії UTG, є ритейл-парками. Але через низку факторів, такий формат ніяк не поширений в Україні».
Основною причиною цього явища архітектор називає невелику кількість жителів в передмістях великих міст і досить низьку автомобілізацію населення.
Згідно зі статистикою, в Україні індекс становить близько 263 авто на 1000 чол., в сусідній Польщі цей показник більший в 2 рази – 571 авто / 1000 осіб.
Також Максим Сінулін додає: «Іншим фактором, що перешкоджає розвитку ритейл-парків, є висока вартість землі. Через це доцільність будувати однорівневі комерційні об’єкти на великій території зменшується, оскільки це збільшує окупність об’єкта. Також важливий фактор – відсутність споживчої культури в цьому сегменті. Схожим прикладом є аутлет-містечка, які так само не поширені у нас зі схожих причин».
Фахівці компанії UTG також відзначають, що в областях, як Київська, де ростуть агломерації і показник автомобілізації населення вище, формат ритейл-парків є перспективним і в найближчому майбутньому буде розвиватися більш активно.

Источник: Across magazine