м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Це важко назвати бізнесом. Гарік Корогодський повернувся до операційного управління в ТРЦ Dream. Як переживає війну галузь торговельної нерухомості

Участник рейтингу рантьє Гарік Корогодський, 61, повернувся до операційного управління бізнесом. Йому належить 25% одного з найбільших в країні ТРЦ Dream, як і трьом його партнерам – Олександру Меламуду, Олегу Крапівіну та Михайлу Шпільману. В 2020-му році компаньйони отримали від здачі ТРЦ $32 млн. Керуючий директор Dream Роман Ємець 31 травня пішов з посади. Він очолив Smart Urban Solutions.

Від управління компанією Корогодський відійшов у 2017-му, залишивши за собою кураторство над кількома напрямками. «Але кураторство та робота у полі – абсолютно різні речі», – говорить Корогодський. Бізнесмен делегував оперативне управління найманому менеджеру, а сам зайнявся творчістю.

Що примусило повернутися в поле? Прямо Корогодський на це запитання не відповідає. Лише каже, що Dream зараз важко назвати бізнесом. Компанія з перших днів війни звільнила орендарів від платежів на період закриття магазинів. Зараз визначають умови з кожним окремо. «Наші орендарі розуміють, що сьогодні про прибуток не йдеться, – каже Корогодський. – Ми ділимо збитки, в кожному випадку домовляємося з партнерами».

В 2021 році ринок торговельної нерухомості столиці поповнився найбільшим обсягом квадратних метрів за останні 10 років, підрахували в Colliers. Зараз вся переживає не найкращі часи. Головні орендарі ТРЦ – магазини одягу та взуття, а також розважальні центри, кінотеатри – у найгіршій ситуації в ритейлі. Наприкінці травня 2022-го не було відкрито 41% магазинів сфери fashion та 59% точок розваг, підрахували в Асоціації ритейлерів України. Для порівняння: зараз не працює всього 8% аптек та 17% продуктових магазинів.

Fashion-оператори, що відкрилися, стикнулися з падінням продажів: попит на одяг та взуття впав, через те, що понад 6 млн українців виїхали за кордон. Крім цього, у багатьох fashion-ритейлерів проблеми з літніми колекціям: взуття та одяг не входять до переліку критичного імпорту, купити валюту для їх оплати – неможливо. Крім цього, закриті магазини кількох великих міжнародних операторів, зокрема Inditex та H&M. Як правило, це якірні орендарі ТРЦ, які генерували потік відвідувачів. До того ж через бойові дії в Україні станом на 10 травня було пошкоджено не менше 19 ТРЦ, каже директорка консалтингової компанії «Українська торгова гільдія» Євгенія Локтіонова.

Порівняно з іншими Dream в непоганій ситуації. У нього не пошкоджена будівля та вже відкрито 70% магазинів. Переважно це великий вітчизняний ритейл. Не працюють, в основному, міжнародні оператори. Саме на великих гравців робила ставку управляюча компанія Dream останні роки. І це робить ТРЦ більш стійким, вважає Локтіонова. «Мережеві оператори мають і гроші, і товар, і тому ризиків менше», – каже вона. За її припущенням, втрати у Dream в цьому році будуть меншими, ніж у інших торговельних центрів. Зокрема, і через те, що змінилася споживча поведінка: покупці йдуть до найближчих до дому ТРЦ. А Dream, якраз знаходиться посеред великого столичного житлового району — Оболонь.

Сам Корогодський говорить, що хотів би, щоб відкрилися мережеві західні компанії. «Сподіваємося на допомогу наших політиків, керівництва країни, — каже він. — Треба переконати наших партнерів, що відкриття бізнесу в Україні — це їх вклад в нашу перемогу, а не відкриття — санкції проти України».

Джерело: forbes.ua