м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Архітектура ТРЦ після пандемії: 5 трендів 2021 року від UTG

Пандемія короновіруса і раптовий карантин спровокували зміни на ринку торговельної нерухомості, вплинули на операційну діяльність, управління ТРЦ, породили нові тренди в архітектурі та проектно-вишукувальних роботах.

Архітектори UTG підвели підсумки незвичайного для планети року, спрогнозували актуальні тенденції в архітектурі, планувальних рішеннях, концептуальних напрацюваннях, дизайні торгових центрів для відповідності трансформованим споживчим запитам в найближчій перспективі.

ТРЕНД 1: БЕЗПЕКА

Особливої важливості набуває безпека відвідувачів. «Нові планувальні рішення будуть спрямовані на розподіл потоків і уникнення скупчення людей. Практично в кожному ТРЦ вже сьогодні спостерігається поділ руху вхід та вихід», – коментує провідний архітектор компанії UTG Максим Сінулін.

ТРЕНД 2: ВЗАЄМОПРОНИКНЕННЯ E-COMMERCE І ФІЗИЧНИХ МАГАЗИНІВ

За підсумками 2020 року, лояльність до покупок онлайн зросла на 25%, в e-commerce залучаються нові вікові категорії споживачів. Online-рітейлери виходять в offline (Rozetka, Citrus, Make Up), діджіталізація, емоції і враження доповнюють фізичні магазини (зони віртуальної реальності, доповнена реальність, оплата посмішкою), просування в соціальних мережах (багатоканальність, колаборації з блогерами). «ТРЦ стають більш гнучкими і адаптуються до можливостей онлайн-формату. Відкриваються зони «click and collect» (можливість замовити потрібний товар на сайті рітейлера, а забрати в найближчому фізичному магазині), поступово впроваджується штучний інтелект, персоналізація, біометрична таргетована реклама, еволюціонують канали донесення інформації і нетрадиційні способи подачі контенту для поколінь «Y» і «Z», розвиваються нові сервіси – доставка товарів, примірка на дому, централізоване повернення покупок» – коментує архітектор UTG Кристина Гаурилюте.

ТРЕНД 3: НОВІ КОНЦЕПТИ, БАГАТОФУНКЦІОНАЛЬНІСТЬ

Вимоги по соціальному дистанціюванню значно впливають на роботу закладів громадського харчування, фітнес-центрів, кінотеатрів, ДРЦ. Одними з перших відреагували кафе і ресторани – розвивається власна служба доставки, більш просторі приміщення кухонь, переважно наявність окремого входу. Змінюються і класичні фуд-корти, а на їх місці все частіше зустрічається більш новий формат – фуд-холи. По суті, це величезний ресторан з великим вибором страв тематичних кухонь (європейська, українська, грузинська, італійська, в’єтнамська, китайська, винні бари, морепродукти, бургери). У просторих приміщеннях з суміщеними міні-ресторанами, відсутні скупчення людей в чергах, потоки і відвідувачі розділені стилістичними перегородками.

Посилюється тренд «живи-працюй-відпочивай», наближення робочих місць до масивів проживання. У торгових центрах з’являються зони коворкінг, бізнес-центрів, мультимедійних бібліотек, поліклінік, стоматологічних клінік, освітніх закладів, адміністративних послуг і документ-сервісів, спортивних клубів, фотостудій. Комерційна нерухомість набуває безліч функцій, комбінуючи їх в форматі mixed-use.

«Активно просувається компанією UTG формат в об’єднанні житлових комплексів, офісних приміщень, торгових центрів і соціальної інфраструктури (Smart Plaza Polytech, Smart Plaza Obolon) продовжує свій розвиток в мінливих умовах. White Lines в Києві, S)Mall у Вінниці, Planeta Mall в Харкові, “Таїровські сади” в Одесі є яскравими прикладами комплексів, які об’єднують цілий ряд функцій у складі МФК”, – уточнює Максим Сінулін.

ТРЕНД 4: РЕОРГАНІЗАЦІЯ ГРОМАДСЬКИХ ПРОСТОРІВ

Концептуальні торгові центри вже давно перестали бути просто скупченням магазинів і перетворилися на місце проведення дозвілля і відпочинку. Оскільки проведення масових заходів всередині будівлі стає скрутним, а часом навіть неможливим, то більшість з масових активностей переміщаються на прилеглі території під відкритим небом, стають своєрідними магнітами тяжіння для відвідувачів.

«В майбутньому посилиться опрацювання та створення громадських просторів і зон відпочинку на свіжому повітрі з організацією зручної пішохідної інфраструктури (простір без авто, тротуари, перехідні переходи, навігація)» – коментує архітектор Єлизавета Кочерга.

ТРЕНД 5: РЕКОНЦЕПЦІЯ

Для багатьох об’єктів карантин став важливим індикатором необхідності зміни всієї концепції. Ключовим акцентом реновації є розширення та наповнення різними форматами зон громадського харчування та розваг, в окремих об’єктах проводиться масштабна ротація орендарів. «Зараз мало просто переглянути планувальні рішення і тенант-мікс – необхідно розробити абсолютно нову концепцію, щоб залучити цільову аудиторію і створити постійні потоки відвідувачів. Тоді вчорашнє падіння трафіку обернеться його зростанням і позитивно вплине на інші показники», – коментує архітектор Дмитро Атаєв.

Наприклад, такий підхід реалізовується з колишнім ТРЦ «Мегалан» в Харкові. Внаслідок реконцепції, виконаної компанією UTG, відбулася зміна назви на ТРЦ Planeta Mall, оновлено фасади і дизайн інтер’єрів, істотно збільшена площа до 110 000 м2.