м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Попит на офісні приміщення у 2023 р. залишатиметься пригніченим, а вакантність зростатиме

Експерти ринку офісної нерухомості поділилися з Property Times своїми прогнозами на 2023 рік. За їхніми словами,  розвиток ринку офісної нерухомості прямо залежить від ситуації на фронті, і його відновлення та повернення на довоєнні чи докарантинні показники відбудеться лише за сприятливих умов. Костянтин Олійник, керівник Департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG висловив своє оптимістичне припущення, що через рік-півтора після завершення війни ринок зможе повернутися до докороновірусних показників.

Свої спостереження стосовно ситуації на ринку нерухомості висловила Анна Сільвестрова, керівник департаменту офісної нерухомості CBRE Ukraine: «Очікується, що ситуація на ринку залишатиметься стриманою. Однак, більшість гравців ринку уже виробили чітку стратегію — продовжувати працювати в складних умовах з вичікувальним підходом щодо майбутніх рішень».

Ситуація залишається нестабільною, попит на офісні приміщення суттєво знизився, нове будівництво поки взагалі не розглядатиметься.

Наразі попитом користуються ті об’єкти, які змогли забезпечити своїх орендарів альтернативними джерелами живлення під час аварійних відключень електроенергії.

Одним із топ-трендів на 2023 рік є коворкінги. «Модель коворкінгів оптимально працює саме під час криз, —  зазначає засновник мережі бізнес-просторів Creative States  Ілля Кенігштейн. — Щодо прогнозів індустрії коворкінгів в Україні на 2023 — це, безперечно, лідируючі позиції системних гнучких операторів». Експерт зазначив про наміри масштабуватися, запустивши нові локації у Києві та Варшаві.

«Компанії, які обрали для себе гібридний формат роботи, розглядатимуть гнучкі простори на кшталт коворкінгів. Затребуваність останніх в актуальних умовах показала вражаючі результати. Такий формат особливо зручний для фрілансерів, представників малого бізнесу та підприємців, які на даний момент не можуть дозволити собі орендувати класичні офіси», — коментує Олена Забужко, комерційний директор БФК Gulliver.

«Бурхливе зростання галузі спостерігатиметься після завойованої ЗСУ перемоги як за рахунок того, що багато компаній почнуть повертати назад свій персонал з інших країн, так і за рахунок нового бізнесу. І тут ставки можуть істотно зрости, оскільки на певному етапі попит може перевищити пропозицію», — прогнозує Левон Папоян, партнер SnP Partners.

Джерело: propertytimes