м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Онлайн не врятує

Тимчасова заборона на роботу традиційних магазинів, підштовхнули розвиток онлайн-продажів, тому багато хто припускав заміщення збуту офлайн торгівлі збутом товарів у інтернеті. Але практика показує, що все не так однозначно. «Останні роки всі припускали, що онлайн відбере продажи фізичних магазинів в ТРЦ. Однак карантин чітко продемонстрував, що на сьогоднішній день, коли більшість рітейлерів можуть реалізовувати продукцію тільки онлайн і іншої альтернативи для покупок немає, продажи в мережі дають лише 10% від товарообігу, який спостерігався раніше, – відзначає директор компанії UTG Євгенія Локтіонова. – Тому, онлайн не може повноцінно підтримувати роботу мереж і компенсувати їх витрати».

Про це свідчать і прогнози американської компанії з дослідження ринків Forrester. За даними міжнародних аналітиків, у 2020 році роздрібні продажі через короновірус у світі скоротяться в середньому на 9,6%, що означає втрату $ 2,1 трлн. І, хоча прискорився перехід до електронної комерції, однак цього недостатньо для компенсації падіння товарообігу в фізичних магазинах. Як вважають в дослідницькій компанії GfK, обсяг продажів в інтернеті повинен збільшитися в 4 рази, щоб компенсувати повне закриття магазинів. Це підтверджується і статистикою. Як пише видання Reuters, навіть найбільший міжнародний ритейлер, який давно має розгалужену мережу онлайн-продажів, Adidas оголосив про падіння прибутку в першому кварталі на 93% та зниження збуту на 19%. При цьому 35-відсотковий підйом онлайн-торгівлі у першому кварталі не зміг компенсувати падіння.

Однією з причин несправджених надій на заміщення фізичних магазинів віртуальними є споконвічна звичка споживачів помацати, приміряти, подивитися товар. Наприклад, якщо говорити про фешн сегмент, зазвичай онлайн продаж відбувається наступним чином: покупець їздить по оффлайн магазинах і торгових центрах, вибирає та дивиться. Потім, визначившись з вибором, шукає ці товари де вигідніше і може зробити покупку у Інтернеті. Іншими словами, існує пряма взаємозалежність між продажами у магазинах та онлайн: два канали доповнюють один одного. Покупців, які «наосліп – по картинках» замовлять та оплатять через сайт товари, тим більше дорогого сегмента, практично немає. Тому закриття торгових точок негативно відбилося на продажах всіх мереж. «Отже, без відкритих офлайн магазинів, ресторанів і т.п. жоден онлайн не дозволить рітейлерам повноцінно працювати. І минулі два місяці чітко це показали», – підкреслює Євгенія Локтіонова.