м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Офісна нерухомість Києва: рекорди та тренди 2021 року – Commercial Property

У 2021 другий рік поспіль на ринок офісної нерухомості Києва було виведено рекордний обсяг нової пропозиції. Однак це не призвело до зростання середнього показника вакантності завдяки тому, що об’єкти відкрилися із доволі високою часткою орендованих площ.

2021 рік, порівнюючи із 2020, виявився більш стабільним для представників ринку офісної нерухомості Києва. За словами різних експертів, це пояснюється тим, що бізнеси були більш адаптованими до нових реалій.

Підбиваючи підсумки 2021 року, можна виділити такі тенденції:

  • стабілізація ситуації та настроїв після коливань на ринку офісної нерухомості, що мали місце у 2020 році;
  • збереження високих темпів будівництва, як наслідок – виведення значного обсягу нової пропозиції;
  • стабільне поглинання та достатньо велика кількість угод у нових офісних будівлях, що обумовлено, зокрема, й релокацією орендарів;
  • помірне зростання орендних ставок;
  • відсутність зростання вакантності.

Проте головна тенденція, на яку звернули увагу майже всі гравці ринку, стосується змін в організації робочих процесів. А саме: формат віддаленої роботи зменшує обсяги, які він набув торік, – бізнеси почали повертати працівників до офісів повністю або частково.

Звісно, не всі готові увійти у стандартний режим. Наприклад, за час віддаленої роботи багато людей встигли відвикнути від щоденних поїздок із дому на роботу і назад, звикли до певної гнучкості, яку дає цей режим. Тому на ринку сформувалася і вже можна казати, що закріпилася гібридна модель, яка певним чином впливає на вимоги бізнесів до орендованих приміщень.

ЯК ЗРОСТАЄ ОБСЯГ ПРОПОЗИЦІЇ?

Як зазначають різні джерела, у 2020 було введено в експлуатацію 155 000 кв. м офісних приміщень, та приблизно стільки ж у 2021 році. Та показники за останні два роки не лише однакові – вони рекордні для ринку за період з 2011 року. Можливо, за умови відсутності глобальних потрясінь, 2022 буде таким же продуктивним, адже девелоперська активність у секторі офісної нерухомості Києва залишається високою. За різними оцінками, цього року до введення в експлуатацію заплановано від 205 000 кв. м (дані консалтингової компанії UTG) до 220 000 кв. м (дані компанії Colliers Ukraine).

ВАКАНТНІСТЬ СТАБІЛЬНА?

Згідно з аналізом усіх класів бізнес-центрів у Києві компанією UTG вакантність за 2021 рік скоротилася: у січні 2021 року вона становила 14,96%, а у січні 2022 – 10,44%.

Незважаючи на це, негативного тренду у вигляді зростання вакатності на ринку не спостерігається: нові об’єкти, що відкрилися торік, вийшли з доволі високою заповнюваністю, а бізнес-центри, що вже працюють, зберегли цей показник чи збільшили його.

СКІЛЬКИ НЕОБХІДНО ПЛАТИТИ ЗА ОФІСИ?

У деяких об’єктах орендні ставки у 2021 році залишалися стабільними. Така тенденція спостерігалася, наприклад, у бізнес-центрах Gulliver і Astarta Organic Business Centre. Проте загалом минулий рік продемонстрував тенденцію помірного підвищення ціни. Як пояснюють у компанії Forum Group, головні причини  – загальне зростання цін, а також підвищення тарифів на комунальні послуги й енергоносії у другому півріччі 2021 та відкладений попит 2020 року.

Тенденцію зростання цін на оренду підтверджують і в компанії UTG. Згідно з її аналізом ставка оренди у столичних бізнес-центрах підвищилася в класі А на 9,9% до $28,1/м2/місяць, у класі B – на 3,9% до $17,9/м2/місяць, у класі С – на 10,8% до $11,9/м2/місяць. І цей тренд триватиме.

Як змінилися пріоритети орендарів, чи зростатиме вакантність, які БЦ відкриватимуться у поточному році та що очікувати далі від пропозицій на офісному ринку нерухомості читайте у свіжому випуску Commercial Property №1(221-222) січень-лютий 2022.