м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Нестандартні орендарі – не панацея

Ринок торговельної нерухомості не зважаючи на умови війни не зупинив свою роботу. Але кризові умови й надалі позначаються на результативності діяльності торгових центрів. Так середньозважений рівень вакантності у торговельних центрах Києва продовжує зростати, та у березні 2023 року зріс практично вдвічі у порівнянні з аналогічним періодом минулого року – з 11,5% до 21,5%. Подальше зростання вільних площ особливо торкнулося ТРЦ регіонального формату, де показник склав 30,9% та окружного з вакантністю 19,2%. «Тому зараз як ніколи результативність роботи ТРЦ насамперед залежить від двосторонньої здатності домовлятися: як з боку керуючої компанії, так і з боку рітейлерів», – зазначає директор компанії UTG Євгенія Локтіонова.

Щоб подолати негативні наслідки сучасних викликів, ТРЦ намагаються активніше залучати нестандартних орендарів (від ЦНАПів до музеїв, як нещодавно зробили у ТРЦ «Гулівер»). Таким чином звільнені після виїзду орендарів площі починають використовуватися як майданчики для конференцій/івентів або навіть як музеї. Але, за словами керівника, відвідувачі таких форматів є імпульсними покупцями. Хоча вони надалі і можуть стати постійними покупцями торгового центру. «Таким чином музеї, Цнапи та інші нестандартні формати відіграють суттєву рекламну роль, а також зменшують вакантність. Але такі формати навряд чи зможуть закріпитись у ТРЦ, ставши генераторами потоку. Такі арендарі можуть лише тимчасово вирішити проблему вакантності приміщень. Пов’язано це з тим, що вони найчастіше не платять оренду, не генерують потік і не є комерційними», – відзначає Евгенія Локтіонова.

В той же час, розглядаючи перспективи едюкейменту у торгових центрах України на тлі обмеженого асортименту якорів, експерт наголошує на його перспективності. Хоча і підкреслює, що едюкеймент для нашої країни є новинкою, тому він вимагає суттєвих ресурсів для створення значної маркетингової підтримки. «Але в умовах війни, девелопери не готові вкладати суттєві суми у розвиток нових функцій. Тому варто повернутися до цього питання після нашої перемоги», – наголошує вона.