м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

На ринку спостерігається зменшення кількості угод та незначне зниження вартості житлової нерухомості

За інформацією експертів компанії UTG, з початком військових дій в Україні задля запобігання можливим махінаціям було тимчасово призупинено роботу низки реєстрів, необхідних для законного здійснення операцій відчуження майнових прав. Через це в березні-травні 2022 року не було можливості і законних підстав для легальної реєстрації нерухомого майна. Угоди та переговори були поставлені на паузу, а кількість реальних договорів прагнули до нуля, крім вибіркових варіантів придбання житла на первинному ринку, що не потребують нотаріального оформлення. У такій ситуації офіційні дані Міністерства юстицій про кількість угод на ринку житлової нерухомості за перший та другий квартали поточного року не публікувалися, тому активність на ринку можна лише припустити. Так, за підрахунками аналітиків компанії, за підсумками першого півріччя 2022року кількість угод скоротилася на 25-35%. Якщо ж говорити про вартість житлової нерухомості, нині можна відзначити дві протилежні тенденції, що впливають на ціноутворення не лише в Києві, а й загалом в Україні. Враховуючи їх, за підсумками року експерти очікують сукупне зниження вартості житла не більше ніж на 10% щодо грудня 2021 року.

На думку експертів, зараз на ринок житлової нерухомості впливають відразу багато факторів. З одного боку скорочення чисельності населення у низці великих міст, падіння рівня доходів та платоспроможного попиту, активна стадія воєнних дій у низці регіонів України – все це сприяє корекції вартості житлової нерухомості у бік зменшення. У той же час, значне уповільнення девелоперської активності та темпів будівництва житла призводить до скорочення пропозиції та частково вирівняє зміну вартості на вторинному ринку. Також зростання собівартості будівельно-монтажних робіт та будівельних матеріалів, руйнування частини житлового фонду країни у низці регіонів та необхідність купівлі нового житла підвищують попит і провокують підвищення цін на житлову нерухомість. Взаємний вплив перерахованих вище факторів, на думку аналітиків, за підсумками року призведе до незначного зниження вартості житла в межах 10% щодо грудня 2021 року.

Складнощі на ринку є і з реєстрацією майнових прав. Відомо, що з початком вторгнення в Українї тимчасово було закрито безліч реєстрів, які здійснювали відчуження майнових прав. Серед них: “Державний реєстр речових прав на нерухоме майно”, “Реєстр територіальної громади про прописку” – РТГ, “Реєстр обтяжень майна”, “Реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів”, “Єдиний реєстр довіреностей”, “Спадковий реєстр” втрачених документів», «Реєстр актів цивільного стану», «Реєстр судових рішень», дані ДЗК, БТІ, ДАБІ та інші. Ще, враховуючи, що 22% територій України окуповано, частина нерухомого майна зруйнована ракетно-бомбовими ударами загарбників, значна кількість населення покинула територію України і фізично не могла здійснювати угоди, пауза на час закриття державних реєстрів зупинила можливість укладання договорів. Внаслідок чого можна припустити, що за підсумками першого півріччя 2022 року кількість угод на ринку житлової нерухомості скоротилася на 25-35%.

Аналогічна ситуація спостерігається щодо угод купівлі-продажу, міни та дарування земельних ділянок. Якщо за підсумками 2021 року спостерігалася позитивна динаміка на цьому ринку в усіх регіонах України та за чотири квартали в країні було укладено 373 110 договорів купівлі-продажу, міни та дарування земельних ділянок, що на 20,46% більше ніж за 12 місяців 2020 року (309 730 договорів), то у першому півріччі 2022 року динаміка укладання угод істотно сповільнилася. За підрахунками аналітиків компанії UTG, за шість місяців цього року було укладено на 32% менше договорів відчуження земельних ділянок.

Кількість договорів відчуження земельних ділянок в Україні