м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Майбутні напрями розвитку

Незважаючи на те, що в Україні триває війна, більшість далекоглядних девелоперів вже розглядають варіанти майбутнього відновлення торгової нерухомості. Вже зараз, аналізуючи можливі напрями розвитку, потрібно розуміти на чому в першу чергу необхідно зосередити свою увагу. Наприклад, сьогодні весь світ мислить категоріями сталого розвитку, що характеризується екологічною безпекою та соціально-економічною відповідальністю. Тому все частіше спостерігається тиск з боку орендарів, для яких раціональність використання ресурсів є важливою вимогою. Згідно з результатами дослідження Deloitte, європейським девелоперам та власникам доводиться дотримуватися вимог «зеленої оренди». За думкою експертів компанії UTG такі ж тенденції будуть спостерігатися і на українському ринку комерційної нерухомості.

Наприклад міжнародне видання across-magazine, наводить слова Джайлза Мембрі, керуючого директора компанії Rioja Estates. На його думку, сталий розвиток має чотири основні частини – екологічну, людську, соціальну та економічну. «Тому ми призвели зміну підходу Rioja Estates до розвитку. Так, ми інвестували близько 5,5 мільйонів євро в сталий розвиток нашого останнього проекту, аутлету Malmö Designer Village. По перше – це озеленення. Авжеж, це частково було зроблено з естетичних міркувань, але це також покращує враження клієнтів тому що саме вихід із автомобіля буде для них першою взаємодією з об’єктом. Також ми розміщуємо вулики на даху, що може здатися дивним, але насправді це дуже важливо для місцевої екосистеми. Крім того, ми переробляємо дощову воду, а на службовому подвір’ї ставимо завод, щоб перетворювати харчові відходи на компост, який потім викладемо на ландшафт. Ми також плануємо зменшити споживання води завдяки надефективним туалетам», – розповів він.

Другою частиною розвитку аутлета, за словами експерта, є споживання енергії, пов’язане з опаленням. Тому у Malmö Designer Village встановлено ґрунтові теплові насоси, які забезпечуватимуть низькоенергетичне тепло безпосередньо до кожного блоку будівель через теплообмінники. А наземна система живиться від прихованих сонячних панелей на даху площею 24 100 квадратних метрів, що забезпечує додаткову енергоефективність. «Авжеж, це вимагає додаткових капітальних витрат, але це значно зменшує суму грошей у споживання енергії. Для тих торгових точок, де діє режим відкритих дверей і потрібна «теплова завіса», вітається все, що зменшує витрати на опалення, адже енергія, як усім добре відомо, не дешевшає», – підкреслює Джайлз Мембрі.

Третім важливим фактором розвитку керівник вважає соціальну складову. Він підкреслює, що багато робиться для покращення споживчого досвіду, але що робити з людьми, які приходять працювати в аутлет? Бо у всьому світі утримання персоналу є реальною проблемою в роздрібній торгівлі, як і в багатьох секторах, тому ініціативи, спрямовані на підтримку працівників, є важливими для майбутнього роздрібної торгівлі. Наприклад, у Malmö Designer Village ми додаємо спеціальні електричні маршрутні автобуси вранці та ввечері, гарантуючи, що вони за розкладом зустрічають потяги, що прибувають на найближчу станцію, щоб якомога легше було працівникам їздити на роботу і з роботи. Це зменшує кількість поїздок автомобілями та звільняяє цінні паркувальні місця, які інакше могли б зайняти автомобілі працівників.

Та, авжеж, треба не забувати про економічну складову. «Є багато способів, за допомогою яких ми обґрунтовуємо економічну ефективність торгових точок – від позиціонування, дизайну та операційних стратегій. Оригінальна концепція торгових точок є довгостроковою сама по собі, оскільки вона була задумана для того, щоб дозволити розмитнення надлишкових продуктів таким чином, щоб забезпечити споживача брендовою модою за нижчими цінами, дозволяючи більшій кількості людей дозволити собі фірмові товари», – розповідає Джайлз Мембрі. Крім того, на економічну складову впливає капітальна вартість землі, на якій будуються аутлети, і вартість самих будівель. Безумовно, ці цифри значно нижчі, ніж у торгових центрів.