м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Лояльність міжнародної громадськості у майбутньому призведе до розвитку офісної нерухомості в Україні

За інформацією аналітиків компанії UTG, кількість представлених в Україні міжнародних компаній та їх представництв (основних споживачів професійної офісної нерухомості) у динаміці продовжує скорочуватись. Левова частка міжнародних фінансових установ, яка залишила Україну (або значно скоротила адміністративний персонал) після Світової економічної кризи 2008 року, так і не повернулася. Також збройна агресія РФ призвела до масового відтоку російських компаній ще 2014-2015. А за підсумками 2022 року очікується остаточний вихід корпорацій, пов’язаних з РФ, що ще більше скоротить міжнародну репрезентацію. «З іншого боку, лояльність міжнародної громадськості до України сприятиме появі нових європейських організацій, підприємств, брендів і, ймовірно, призведе до нового розквіту офісної нерухомості у великих містах країни після закінчення військових дій у країні», – наголошує керівник Департаменту стратегічного консалтингу Костянтин Олійник.

До 2022 року стрімкий розвиток інтернет технологій, нарощування чисельності IT-компаній (включаючи і світових гігантів, всього понад 4 000 в країні – “EPAM”, “SoftServe”, “GlobalLogic”, “Luxoft”, “Ciklum”, “NIX”, “Data Art”, “AJAX Systems”, “Sigma Software”, “Playtika”, “Infopulse”, “Astound Commerce”, “Xenoss”, “Exadel”, “Delphi Software”, “Onseo” та багато інших) і чисельності їх персоналу на 15-20% щорічно призвели до поглинання понад 50% усіх офісних приміщень компаніями IT сегменту. Це зробило IT компанії провідною рушійною силою розвитку офісного ринку України у 2016-2021 роках та спровокувало небувале зростання активності і величезне зростання пропозиції. Саме тоді були реанімовані відкладені проекти, трансформації в офісні вежі зазнали застарілі торгові центри, готелі, підприємства та фабрики. Проте, за словами експерта, початок військових дій призвів до значного відтоку фахівців комп’ютерних галузей. Близько 41,28% персоналу було евакуйовано за кордон або з інтелектуальних центрів до безпечніших регіонів України. Фахівці найчастіше залишали Київ (скорочення з 45% до 29%), Харків (з 13% до 2%), Одесу (з 5% до 3%). Найбільш популярними країнами для релокації стали такі країни як: Польща (переїхали співробітники 22 компаній), Німеччина (10 компаній), Португалія (7 компаній), Чехія (6 компаній), Іспанія та Туреччина. Також зростання персоналу IT фахівців відзначають західні області України – Львівська (зростання частки фахівців в Україні з 13% до 18%), Івано-Франківська та Закарпатська області.

Як зазначає Костянтин Олійник, можливо левова частка співробітників цієї сфери вже не повернеться до країни. Також низка українських компаній повністю припинила обслуговування російських клієнтів, що призведе до скорочення обсягу доходів. Таким чином, у найближчій перспективі очікується скорочення поглинання офісних площ IT галуззю.