м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

IT-сектор став провідною рушійною силою розвитку офісного ринку України (інфографіка)

За даними компанії UTG, наприкінці 2020 року в Києві функціонувало 204 бізнес-центри. З них класу «А» = 21, класу «В» = 139, класу «С» = 44. Сукупна Орендна площа професійних об’єктів становить 2 022 902 м2, що відповідає показнику 674,3 м2на 1000 мешканців.

Про це пише UTG в аналітиці.

На різних стадіях будівельної готовності перебувають і анонсовані до відкриття в 2021—2022 роках 32 бізнес -центри загальної GLA= 668 868 м2 (без урахування великомасштабних об’єктів).

Інфографика UTG

Головною причиною високої девелоперської активності називають зростання впливу IT-сегмента на ринок. Стрімкий розвиток інтернет технологій, швидкості з’єднання, широти покриття і кількості користувачів мережі (Україна займає 7 місце в Європі) призвели до галопуючого розвитку аутсорсингових компаній, а Україна перетворилася на одного зі світових лідерів з обслуговування провідних міжнародних ТНК. Поглинаючи понад 50% всіх офісних приміщень, IT-сектор став провідною рушійною силою розвитку офісного ринку України

Виділяють основні тенденції, які спостерігаються на ринку офісної нерухомості:

  • Епідемія коронавірусу планетарного масштабу і введення карантину в Україні призвели до зниження дохідної частини у більшості компаній при боргах з оренди, зобов’язаннях перед контрагентами, податкових відрахуваннях, фонді оплати праці, що накопичуються.
  • Зміна форматів операторів, скорочення займаних площ, переїзд у віддалені від центру райони міста, зростання вакантності
  • Більш дрібні і середні орендарі (особливо ті, хто не вкладав гроші в ремонт, поліпшення, меблювання приміщень) розглядають альтернативні варіанти для зміни офісу.
  • Найбільші українські корпорації почали переводити співробітників з орендованих приміщень у власну адміністративну нерухомість.
  • Низка компаній згортають свої малозатребувані представницькі офіси для раціоналізації витратної частини.
  • Договори оренди, які не встигли укласти до оголошення карантину — тимчасово поставлені на паузу.
    У зв’язку з цим середньозважена вакантність в бізнес-центрах Києва на початок червня досягла 12,8%.

    Інфографика UTG

Керівник департаменту стратегічного консалтингу UTG Костянтин Олійник стверджує, що за 2020 рік відбулося коригування ставок оренди в бік скорочення. «На грудень 2020 оренда за 1 м2 на місяць обходиться в класі „А“ = $ 25,6, що демонструє скорочення у відносному вираженні до грудня 2019 на -13%, в класі „В“ = $ 17,2 (-9%), в класі „С“ = $ 10,7 (-10%) без урахування ПДВ, OPEX, КП і коефіцієнтів BOMA», — коментує він.

Источник: Finance.ua