м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Гнучка оренда. У Києві можна зняти офіс зі знижкою в 30-60%

Після трьох місяців паралізованого стану офісні приміщення та коворкінгові простори у Києві почали оговтуватись. Утім, зняти офіс можна зі знижкою в 30-60%. З початку повномасштабного вторгнення і досі на ринок офісів впливають кілька факторів:

відтік міжнародних компаній;

переїзд спеціалістів IT-сфери у західні регіониабо у більш безпечні країни Європи;

пауза в роботі багатьох українських компаній.

Як розповів президент компанії UTG Вадим Непосєдов, через падіння попиту переглядаються умови і зазвичай йдуть на поступки орендарям. Зокрема, орендодавці готові продовжувати надавати суттєві знижки на оренду.

Від повного обвалу офісний ринок у Києві врятувало те, що у він, по-перше, постраждав від ракетних ударів незначною мірою. А також те, що до війни ринок був збалансованим у вимірі орендар-орендодавець, що й зумовило стабілізацію ставок та умов, пояснила старший консультант з офісної нерухомості CBRE Ukraine Анастасія Качан. За даними експертів, сьогодні ще зарано говорити про відновлення сталого попиту на офісні приміщення. Попит суттєво скоротився, але існуючі договори оренди не розриваються: власники бізнесів і управляючі компанії сподіваються на відновлення ділової активності.

За чотири місяці російської агресії воєнних дій орендарі реагують на ситуацію по-різному. «Великі міжнародні компанії перебувають у стані очікування і не скорочують орендовані офісні площі, продовжуючи повністю або частково сплачувати оренду. Локальні компанії переїжджають у менші, більш бюджетні бізнес-центри, укладаючи при цьому короткострокові договори. Частина запитів на оренду офісів столиці надходить від компаній, що переїжджають із тимчасово окупованих областей чи областей, що суттєво постраждали, таких як Харківська, Донецька та інші», — пояснила Анастасія Качан у коментарі.

Щодо критеріїв вибору нових приміщень, вони стали більш гнучкими, проте зросли безпекові вимоги. Запит “safety first”, який почав формуватись до війни у корпоративних клієнтів, став ключовим для всіх орендарів. «Корпоративні орендарі ще у довоєнний час при виборі офісного приміщення звертали увагу на наявність підземного паркінгу, бомбосховища у бізнес-центрі або поблизу та відсутність об’єктів критичної інфраструктури поряд», — пояснила Анастасія Качан. Окрім того, договори оренди укладаються на коротші терміни, умови найму стають гнучкішими, що зменшує ризики і для орендаря. Також все частіше формуються запити на оренду офісних площ із вже наявним ремонтом типу fit-out, що в подальшому дає можливість орендарю зменшити витрати на ремонтні роботи, зауважила керівник департаменту офісної нерухомості CBRE Ukraine Анна Сільвестрова.

Орендодавці мають досвід взаємодії з орендарями з кризового 2008, початку військових дій на Донбасі у 2014 і дворічний досвід діяльності протягом локдауну, тому не демпінгують ринок та обережно спостерігають за ситуацією.

 

Орендні ставки у травні 2022

Орендні ставки на ринку офісів у непрості часи покликані зберегти клієнта. За словами Анастасії Качан, не виключено, що оренді ставки можуть знижуватись на 20-30%, проте, зрозуміти їх фактичний спад буде можливо вже осінню. Це залежить від часу тривання військової агресії та можливості подальшої ескалації, розуміння ймовірності закінчення війни у перспективі року та безпосередньо наявності позитивних тенденцій на ринку.

За даними UTG, кожна ситуація на ринку продовжує вирішуватись в індивідуальному порядку. Однак, орендодавці готові продовжувати надавати знижки на оренду від 30% до 60% — як мінімум, на термін дії військового стану. «У більшості офісних центрах орендатори не ведуть підприємницькохї діяльності, оплачують переважно лиеш експлуатаційні платежі: охорона, прибирання, комунальні послуги», — наголосив Вадим Непосєдов.

 

Прогноз: до стабілізації далеко

Щодо прогнозів на ринку, стабілізації навряд чи слід очікувати до кінця гарячої фази війни. «Якщо подальших погіршень не буде, очікуємо, що працівники будуть далі повертатись у офіси, хоча не зрозуміло, в якому обсязі. Поки глобальних рішень на ринку, який перебуває у стані очікування закінчення війни, приймати не будуть», — вважає Анна Сільвестрова. Втім, за словами експертки, досі зберігається і хороший тренд: міжнародні компанії, які до початку військової агресії планували переїзди у нові офіси у 2023-2024 роках, продовжують займатись питаннями переїзду, розглядаючи для себе такий довгостроковий варіант майбутньої релокації.

На переконання Вадима Непосєдова, відповіддю на воєнні дії в найближчі місяці слід вважати:

поглинання нових площ тимчасово поставлено паузу;

поступове відновлення роботи національних компаній у різних регіонах;

поетапне повернення ринку міжнародних представництв.

«Це створює труднощі для нових об’єктів, які не встигли укласти договори з орендарями, і призведе до зростання вакантності та зниження ставок оренди до відновлення ділової активності», — наголосив експерт.

Джерело: thepage.ua