м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Більшість міжнародних рітейлерів вже відкрилися в Україні

Майже всі міжнародні ритейлери поступово відновили роботу в Україні. Слідом за магазинами групи LPP свої двері вже відчинили навіть такі оператори як McDonald’s. У той же час, як зазначає директор компанії UTG Євгенія Локтіонова, деякі міжнародні рітейлери затягують із поверненням. Серед рітейлерів, які ще не відновили роботу в Україні такі бренди як H&M та Inditex (Zara, Bershka, Stradivarius, Pull and Bear, Massimo Dutti та ін.), а також у сфері товарів для дому – IKEA.

На кінець листопада 2022 року вакантність торговельних центрів Києва складає в середньому 18,8%. Найбільший рівень вільних приміщень властивий для крупноформатних об’єктів регіонального (26,0%) та окружного форматів (17,9%). Велика вакантність у цих об’єктах якраз пов’язана з зупиненням роботи на час воєнного стану міжнародних операторів. Зрозуміло, що розглядаючи питання поновлення роботи в Україні, міжнародні оператори перш за все ставлять питання безпеки покупців та персоналу. При цьому для рітейлерів важливими є наявність укриття поруч із торговим об’єктом та продуманих шляхів евакуації з ТРЦ/магазину. Наразі ці критерії вже виконуються практично у всіх ТЦ України. Тому найбільш постраждалою стороною призупинення роботи великих міжнародних рітейлерів є ТРЦ. Саме вони відчувають складності в роботі через зупинення роботи магазинів, які займали великі площі та були якірними або трафікоутворюючими. Тому орендодавці максимально йдуть назустріч відомим брендам та підтримуватимуть їх відкриття, зберігаючи їхні місця у торгових галереях.

На тлі існуючої ситуації відвідуваність столичних торговельних центрів у листопаді  цього року склала 343 чоловік на 1000м2. Для порівняння – в цей же час минулого року цей показник складав 506 чоловік на 1000м2. Тобто відвідуваність торгових об’єктів за рік знизилася на 32,2 %. І, хоча товарообіг рітейлерів в абсолютних цифрах практично не змінився, змінилася його структура: значно скоротилися витрати на одяг, портативну електроніку, периферійну техніку, меблі, товари для дому, і навпаки значно збільшились витрати на продукти харчування.