м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Обсяг офісних площ, що займають IT-компанії в Києві, може скоротитися на 10-15% до кінця 2023 року

Обсяг офісних площ, що займаються IT-компаніями в Києві, може скоротитися на 10-15% до кінця 2023 року, повідомив керівник департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG Костянтин Олійник агентству “Інтерфакс-Україна”. «Після 2008 року IT-компанії були найактивнішими орендарями в офісному сегменті Києва, стрімко розширюючи займані площі. При цьому їхня увага була сконцентрована на професійних бізнес-центрах класу А та В. У середньому по ринку вони займали понад 45%, а в ряді бізнес-центрів – усі 100% площ. Однак зараз ми бачимо зворотну тенденцію – різке скорочення кількості співробітників та як наслідок необхідних просторів. До кінця 2023 року вивільнення може становити приблизно 10-15% від нинішніх обсягів», – повідомив Олійник.

Він зазначив, що скорочення площ, що знімаються IT-компаніями – загальносвітовий тренд, який посилюється у нас військовими умовами. «Після стрімкого розквіту під час коронавірусної пандемії темп зростання прибутку знизився, витрати зросли, IT-компанії уповільнили свою експансію і переоцінили стратегію розвитку – 229 фірм світу, включаючи найбільших IT-гігантів (Microsoft, Apple, Google, Meta, Amazon, Snapchat, Twitter) за січень 2023 року скоротили 68,5 тис. осіб, а за 2022 рік – понад 159,6 тис. співробітників. Вторгнення окупантських військ в Україну додатково спровокувало уповільнення світової економіки», – додав він.

Щодо України, то наша країна є одним із світових лідерів з обслуговування міжнародних ТНК із більш ніж 5 тис. компаніями. Після нападу на Україну, близько 13% всього ІТ-персоналу релокувались за кордон, 16% українських айтішників залишилися без роботи – за підсумками 2022 року, кількість зайнятих в ІТ-галузі скоротилася на -5,3% і на березень 2023 року склала 269 895 фахівців. Результати військового 2022 року показали стійкість IT-сфери. Незважаючи на вимушену міграцію, масовані удари по енергетичній інфраструктурі країни з боку окупантів, непередбачувані відключення електроенергії, складності залучення нових клієнтів, експорт IT-послуг склав $3,71 мрлд, що лише на -7,9% менше за довоєнні обсяги.

Олійник зазначає, що загалом у галузі у світі посилення автоматизації призводить до того, що низка професій стають менш затребуваними, а майже половині співробітників буде потрібно перепідготовка щодо їх базової кваліфікації. У групі ризику – фахівці тех підтримки, аналітики великих обсягів даних, тестувальники ПЗ, верстальники, редактори, типографи, коректори, обробники текстів, перекладачі, SMM, телемаркетологи, телефонні оператори продажів, менеджери зв’язків з клієнтами, банківські службовці, бухгалтери, аудитори , податкові консультанти, касири та працівники магазинів. «Більшість завдань цих професій вже сьогодні нейронні мережі можуть виконувати з високою якістю. Подальший розвиток ChatGPT, Midjourney та подібних інструментів нової ери штучного інтелекту (ІІ) та машинного навчання дозволить і надалі полегшувати та прискорювати роботу, забезпечувати більш точний аналіз даних, покращувати якість різних інструментів та програм, автоматизувати процеси, підвищувати ефективність, вирішувати складніші завдання. Кількість звільнених трудових ресурсів та займаних ними офісних площ серед співробітників ІТ-компаній збільшуватиметься, а до кінця 2023 року вивільнення може становити до 15%», – каже він.

Також Олійник очікує зміни географії локацій, що обираються. «У центральному діловому районі залишаться лише представницькі офіси компаній. Підвищиться інтерес до бізнес-парків в інших районах. Ми очікуємо на виникнення кластерів, поруч зі станціями метро, близьких до передмістя», – повідомив він.

Джерело: Інтерфакс Україна