м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Майбутнє торгової нерухомості та рітейлу

Експерти компанії UTG будують моделі змін в галузі торговельної нерухомості України. Як зазначає директор компанії Євгенія Локтіонова, рітейлерів і ТРЦ чекає серйозна боротьба за покупця та вихід бізнесу на докризові показники. «При цьому буде спостерігатися зміщення споживчого попиту на товари для дітей і продукцію стокових магазинів, що призведе до зростання кількості точок таких рітейлерів. Також загострення конкуренції і прагнення українців до економії стануть причиною масових реконцепцій діючих об’єктів з урахуванням нових ринкових реалій», – зазначає вона.

Перевтілення рітейлу
На думку Євгенії Локтіонової, в найближчому майбутньому після періоду ізоляції буде спостерігатися істотний сплеск народжуваності, що призведе до збільшення попиту на товари для дітей. Дійсно, кризи минулих років завжди приводили до зростання народжуваності. Наприклад, шведська компанія IKEA, передбачаючи такий розвиток подій, планує збільшити запаси товарів для дітей. Крім цього, в компанії вже відзначають зростання попиту на офісні меблі та товарів для кухні.
Ще однією тенденцією в ритейлі стануть зміни в сегменті одягу і взуття. Після зняття обмежень головною характеристикою купівельної поведінки стане прагнення заощадити, в результаті цього широке поширення отримають мережі нижчого цінового сегмента, а світові бренди почнуть тотальні розпродажі. «Не дивлячись на посилення онлайн-продажів, як відзначають аналітики з Rakuten Intelligence, тільки за перший тиждень квітня збут одягу та взуття впали на 20%, в порівнянні з тим же періодом минулого року. Тому учасники ринку зіткнулися з величезними залишками продукції на складах, – підкреслює Євгенія Локтіонова. – У зв’язку з цим більшість рітейлерів підуть на безпрецедентні для цього сезону розпродажі. У найближчі кілька місяців знижки до 70% стануть практично нормою. Ще одним шляхом для реалізації одягу можуть стати стокові магазини, тому після карантину ми побачимо відкриття стокових магазинів в Києві і містах мільйонниках по всій Україні », – вважає керівник.
Наслідком карантину стане також зростання попиту на товари здорового способу життя: від торгівлі спорттоварами до продукції для здорового харчування. При цьому багато магазинів частково переформатуються в шоуруми і пункти примірки та видачі замовлень. Але, онлайн точно не зможе дати ритейлу оборот, який можна порівняти з класичними магазинами, тому повністю офлайн не замінить.

Змінюватися заради майбутнього
Якщо розглядати вихід галузі торговельної нерухомості з карантину, варто врахувати, що якийсь час у всіх ТРЦ збережеться жорсткий епідеміологічний контроль. Тому торгові центри, як і інші громадські місця, продовжать дезінфекцію і будуть закликати громадян дотримуватися соціальну дистанцію. «Однак всі ці обмеження та складнощі не відштовхнуть від молів скучивших покупців», – зазначає директор UTG. Проте на тлі зниження доходів українців, моли будуть змушені боротися за кожного відвідувача і успішного ритейлера.

Найбільш прозорливі ТРЦ оновлять свої концепції з розрахунком на посилення комунікації з покупцями та підуть на зниження ставок оренди через падіння попиту. Найближчим часом багато хто опиниться перед дилемою: зберегти все як було або змінюватися заради відновлення доходу. Адже більшість діючих ТРЦ морально і фізично застаріли, потребують поточного ремонту, заміни меблів на фуд-кортах, переосмислення зон відпочинку, модернізації навігації і додаткових сервісів для відвідувачів. «Як би там не було, майбутні кілька місяців для вітчизняного рітейлу і торговельної нерухомості стануть часом пошуку нових можливостей та унікальних рішень», – резюмує Євгенія Локтіонова.