м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Кінотеатри після карантину

Після 3,5-місячного простою в Україні знову відкрилися кінотеатри. З огляду на низку обставин такий бізнес не зможе швидко відновити докарантинні показники. Це означає, що кінотеатри як орендарі потребуватимуть пільгових умов на перший період відкриття. Якісний кінотеатр завжди був магнітом для відвідувачів, а тому й найпопулярнішим орендарем із сектора розваг для торгового центру. Донедавна цей якір, без якого не обходився майже жоден ТРЦ, був закритий через карантинні обмеження. Але навіть після відкриття мине ще якийсь час, поки кінотеатри повернуть колишню відвідуваність і як наслідок – фінансові позиції. Тому на період відновлення бізнесу вони потребуватимуть лояльних умов із боку орендодавців.

За даними консалтингової компанії UTG, зараз орендні ставки для кінотеатрів варіюються від $3 до $17/м2/ місяць (без урахування ПДВ і експлуатаційних витрат) залежно від міста. Ця сума, як каже Євгенія Локтіонова, директор компанії UTG, є мінімальною базою. Основний же дохід орендодавцю приносить відсоток від товарообігу кінотеатру. «За таких умов співпраці складно говорити про знижки», – каже Євгенія Локтіонова. Але й зазначає, що в менш стійких торгових проєктах орендодавець, швидше за все, піде на поступки, а ось від успішніших ТРЦ такого кроку очікувати не варто.
Гравці ринку кінотеатрів підтвердили, що ведуть переговори з орендодавцями. «Сподіваємося, що досягнемо порозуміння, адже зараз наша робота обмежена», – каже Ірина Заря, власниця кіномережі « Оскар», що має три об’єкти в Києві. У мережі « Планета Кіно», у портфелі якої є дев’ять кінотеатрів у різних містах України, повідомили, що вдалося домовитися майже з усіма орендодавцями щодо лояльних умов на кілька місяців. «Після відкриття домовлятися з орендодавцями про суттєві знижки складніше. Але, насправді, у нас дуже непроста ситуація, думаю, що будемо працювати зі збитками, але, сподіваюся, меншими, ніж коли ми були повністю закриті», – говорить Дмитро Деркач, співзасновник кіномережі « Планета Кіно».

ЗБІГ ОБСТАВИН
Наприкінці червня Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови, що регламентує карантин, зокрема, дозволив роботу кінотеатрів із 2 липня. В цей день, наприклад, почала приймати глядачів мережа MULTIPLEX, що має близько 25 об’єктів в Україні, а також мережа « Оскар». Запуск кінотеатрів « Планета Кіно» відбувався поетапно. «Рішення про відкриття залежало від дозволів місцевих органів, які приймають їх на основі ситуації з кількістю інфікованих», – пояснив Дмитро Деркач. Так, шість кінотеатрів «Планета Кіно» в Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі були відкриті 2 липня, трохи пізніше почали працювати об’єкти мережі у Львові та Сумах. Повернення кінотеатрів до роботи припало на період, коли їхня діяльність завжди стикалася із сезонним фактором: у теплі сонячні дні, в період відпусток такі заклади помітно порожніють. Окрім того, їхній успіх залежить від нових кінострічок, а на найочікуваніші блокбастери квитки розкуповуються за 2-3 тижні наперед. Проте так було раніше. Через карантин реліз багатьох кіноновинок був відкладений мінімум на кілька місяців. «Тому наразі у кіноіндустрії відсутній контент, і з чим працюватимуть кінотеатри в найближчі три місяці, не зовсім зрозуміло», – говорить Євгенія Локтіонова.
«На жаль, всі гучні прем’єри перенесені. Ми дуже сильно залежимо від ситуації в США, Китаї, Великій Британії. Студії орієнтуються на великі країни та на кількість кінотеатрів, які повернулись до нормального режиму праці», – пояснює Дмитро Деркач. Тому певний період після відкриття транслюватиметься репертуар, що складається з ретроспектив і нових фільмів, які вийшли перед карантином. Наприклад, відразу після відкриття в мережі «Планета Кіно» показували багато старих популярних фільмів, а це, як стверджує Дмитро Деркач, «унікальна можливість переглянути суперхіти в залах IMAX або в технології з величезною кількістю додаткових спецефектів – 4DX». Але, як діляться в компанії, на глядачів чекають і деякі прем’єри. Крім того, швидкому поверненню до передкарантинних показників перешкоджають й інші обмеження, які впливають на роботу кінотеатрів. Наприклад, щодо розміщення глядачів у залах. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, зали кінотеатрів не повинні бути заповнені більш ніж на 50%. «Тому частина місць закрита для продажу. Це зроблено для того, щоб люди сиділи в кінозалах на безпечній дистанції», – пояснює Ірина Заря.
А ось у мережі «Планета Кіно» повідомили, що не обмежують кількість місць у кіноресторанах RE’LUX, де крісла заховані парами в бокси, при цьому в інших залах витримують вимогу щодо 50-відсоткової заповнюваності. «Навіть якби не було обмежень, відвідуваність у будь-якому випадку була б низькою через відсутність гучних прем’єр і наявність у певної частини людей страху публічних місць. Якщо нам вдасться досягти дозволеного зараз 50-відсоткового завантаження залів хоча б на деяких сеансах, це буде велике щастя (і несподіванка) для нас», – каже Дмитро Деркач.

СУВОРО ЗА ПРАВИЛАМИ
Норми та вимоги Міністерства охорони здоров’я для запобігання поширенню коронавірусу, яких повинні дотримуватися кінотеатри, майже такі ж, які чинні в інших громадських закладах: температурний скринінг відвідувачів, масковий режим, маркери для дотримання дистанції 1,5 метра, посилена санітарна обробка приміщень, встановлення санітайзерів, розміщення інформаційних матеріалів із правилами тощо. Як розповіла Ірина Заря, в об’єктах мережі додатково дезінфікуються всі меблеві поверхні, ручки та підлокітники в залах і зонах відпочинку, барна та касова зони, клавіатура терміналів безготівкового розрахунку тощо. Крім того, кіномережа «Оскар» подбала про те, щоб уся продукція бару продавалася в одноразовій упаковці, наприклад, ложки, трубочки, цукор та інші кондіменти до кави. «І це тільки маленька частина заходів безпеки», – каже Ірина Заря. У «Планета Кіно» розповіли, що готувалися до відкриття залів давно. В мережі відпрацьовували всі нюанси для забезпечення безпеки працівників і відвідувачів, тестували різні дезінфікуючі засоби, готували інструкції та методології роботи в нових умовах. Наприклад, до початку робочої зміни співробітники «Планета Кіно» повинні пройти скринінг температури, ретельно помити руки з милом й обробити їх антисептиком, одягнути захисну маску, щиток і рукавички. Щогодини у працівників є перерва, щоб відпочити від щитка, помити руки, замінити маску та рукавички. Серед інших правил, яких дотримуються в мережі «Планета Кіно»: дезінфекція кошиків для покупок; відстань 1,5 метра між столами у фойє кінотеатрів; за одним столиком одночасно може перебувати не більше чотирьох осіб (не враховуючи дітей); у кімнаті для куріння може одночасно перебувати не більше чотирьох осіб; всі контактні поверхні обробляються спиртовим антисептиком, а в залах всі контактні поверхні обробляються антисептиком перед кожним сеансом; система вентиляції працює в посиленому режимі тощо. Також кінотеатри радять відвідувачам користуватися безконтактною банківською карткою при оплаті чи замовляти квитки та попкорн онлайн, оскільки це безпечніше, допомагає уникнути черг і знижує кількість контактів між людьми.

НЕ КІНО ЄДИНИМ
У найближчі місяці кінотеатри працюватимуть без звичного раніше прибутку, а то й зі збитками. Заповнюваність залів у будь-якому випадку буде низькою і через відсутність гучних прем’єр, і через все ще наявний у деяких людей страх до громадських місць, і через чинні обмеження. Компанії сподіваються досягти 50-відсоткового завантаження хоча б на деяких сеансах. При цьому в мережі «Оскар» зазначили, що мінімальна вигідна заповнюваність залів для кінотеатрів – не менше 70% на вечірніх сеансах. Крім того, у кінотеатрів істотно збільшуються додаткові витрати – на забезпечення співробітників засобами захисту, дезінфекцію, додаткове прибирання. Поки підвищувати ціни вони не збираються і не можуть, адже, по-перше, у населення знизилися доходи за час карантину, по-друге, через відсутність гучних прем’єр.
У такій ситуації, коли перед кінотеатрами стоїть завдання повернути відвідувачів, компанії «Планета Кіно» трохи легше, адже вона має альтернативне джерело доходу. Так, ще минулого року вона запустила в продаж у роздріб попкорн під власною маркою та має намір його активно просувати. Ця продукція компанії вже представлена в деяких продуктових мережах, зокрема в METRO та NOVUS, на АЗС ОККО, в онлайнмагазині Rozetka тощо. « Сільпо» – наступна мережа супермаркетів, у якій буде доступна наша продукція», – ділиться планами Дмитро Деркач.

ПРОГНОЗИ ВІДНОВЛЕННЯ
Ринку кінотеатрів України прогнозують важкий період відновлення, який залежатиме від двох основних факторів. Перший із них – розвиток ситуації з пандемією коронавірусу. Якщо не буде другої хвилі карантину, ринок може стабілізуватися до зими – такі прогнози дає Дмитро Деркач. «Можу сказати, що всім буде дуже важко наступні 3-5 місяців», – говорить він. Другий фактор, що впливає на відновлення ринку кінотеатрів, – це вихід нових прем’єр. Як було зазначено, цей сегмент істотно залежить від голлівудських фільмів. З огляду на перерву в роботі кіностудій через пандемію, кіномережі зіткнуться з нестачею гучних касових фільмів. «Частина блокбастерів уже перенесена на кінець 2020 і на 2021 рік. А якісний контент – головна умова відвідуваності кінотеатрів», – каже Ірина Заря. Тому зараз у мережі « Оскар», щоб повернути глядачів, працюють над репертуаром, який постійно оновлюватиметься. Також активно ведуть соціальні мережі, де комунікують із глядачами, працюють над різними видами контенту для рекламних кампаній. Виживання – так можна описати плани кінотеатрів на найближчий час.
Але роботу відновлять не всі. Євгенія Локтіонова зазначила, що за декілька тижнів ринок побачить, які кінотеатри так і не відкрилися після пом’якшення карантину. «Їхні орендодавці, а саме торгово-розважальні центри, вже шукають заміну», – розповіла Євгенія Локтіонова. Наприклад, уже відомо, що не відкрився кінотеатр MULTIPLEX у ТРЦ SKY MALL у Києві. Водночас, очікується відкриття об’єкта цієї мережі в столичному ТРЦ RETROVILLE. Галузь чекають й інші відкриття. Наприклад, компанія UTG перебуває зараз на фінальній стадії підписання договорів оренди з кінотеатрами в ТРЦ Planeta Mall у Харкові, ТРЦ Atrium в Ужгороді та ТРЦ s)mall у Вінниці.

Источник: commercialproperty