м. Київ, пл. Спортивна, 1-А

Які торгові центри будуть потрібні після перемоги

Після закінчення військових дій наша країна має швидко відродитися та стати ще кращою. Для цього потрібно вирішити безліч питань, пов’язаних з інфраструктурою, і одним із важливих серед них буде відновлення та подальший розвиток торгівельної нерухомості України. На думку директора компанії UTG Євгенії Локтіонової, якщо раніше активність девелоперів була зосереджена на містах мільйонниках та передмістях Києва, у найближчому майбутньому найперспективнішим напрямком зростання стануть торгові центри розташовані в обласних та районних центрах площею до 12 тис м2. «Створення мереж невеликих ТЦ із набором операторів товарів першої необхідності по всій Україні цікаве не лише з погляду бізнесу, а й щодо соціальних програм для переселенців, – наголошує керівник. – Успіх такого формату підтверджується досвідом Польщі».

В Україні налічується 24 області, 490 районів, 459 міст та 885 селищ міського типу. Але професійна торговельна нерухомість раніше розвивалася переважно лише у кількох найбільших містах країни. Однак, як показали останні місяці, військові дії змушують людей з великих міст у пошуках укриття масово переїжджати до невеликих обласних чи районних центрів. Тому зараз завдяки міграції населення, невеликі міста в центральних та західних районах України, які раніше налічували 20-30 тис. осіб, відзначають суттєве зростання кількості своїх мешканців. За підрахунками експертів UTG, після війни обласні та районні центри стануть як мінімум у два рази більше завдяки тому, що багато хто з переселенців осяде у спокійніших районах стаційарно. «Однак у таких провінційних містах немає професійних торгових центрів, а все ще працюють старі універмаги радянських годин та ринки, чи спостерігалася точкова присутність деяких мережевих операторів на кшталт «Фори» або «Єви», – вважає керівник UTG. – Зрозуміло, що такі магазини просто не можуть вдовольнити попит більш вимогливого населення, що мігрувало з великих обласних центрів та звикло відвідувати сучасні професійні ТРЦ».

Тому, за словами Євгенії Локтіонової, торгівельна нерухомість України після перемоги, швидше за все, піде шляхом розвитку найближчої нашої сусідки – Польщі. «У цій країні професійні ТРЦ розміщені по всій території навіть у невеликих містах із населенням від 20 тис. осіб. Зокрема, у місті Клодзко з 26 тис. мешканців успішно працює ТРЦ GALERIA TWIERDZA KŁODZKO площею 30 тис. м2. І незважаючи на те, що за рівнем доходів українці ще не досягли показників Польщі, як показує досвід роботи торгових об’єктів сусідньої держави, професійна нерухомість у невеликих містах України має всі перспективи розвитку. Тим більше, з урахуванням повністю порожнього ринку у таких місцях та практично відсутньої конкуренції», – підкреслює вона.